9 Şubat 2014 Pazar

KİTAP: O Tabak Bitecek Mi?


Tamda oğlumun beslenmesi ve gelişimi ile ilgili sıkıntılı zamanımda çıktı bu kitap karşıma. Aslında benim felsefeme yakın bir görüşü savunuyor. Biz Türk anneleri olarak tamamen bebeğe bırakamasak da mümkün mertebe kendi kendine yemesi için teşfik etmeye çalıştım oğlumu. Gelişim bozukluğu falan diyerek bizi korkutan doktora gidene kadar ne kadar yiyeceğine, ne zaman yiyeceğine çoğunlukla Bartu karar verdi. Resmen miladımız olan şu doktor yüzünden (Konu ile ilgili link) oğluma bir an güvenmeyi bırakmıştım ki kitap imdadıma yetişti.
Teşhisin yanlışlığı ile rahatlasak da,  mama sandalyesine oturmamak için ayak direten ve ağlamaktan bitap düşen oğlumun ile resmen karşılıklı işkence çektik. Oysa Bartu öyle yemeyen bir çocukda değildi. Hem emmiş, hem de ek gıdaya sorunsuz geçmişti. Öyle ki ilk günlerden itibaren sürekli eline birşeyler vermiş ve kendi kendine yemesi için desteklemiştim. Kitapta tamamen bebeğin kendi kendine yiyebileceği yazılsa da ben klasik bir Türk kadını olarak ayrıca kendim de bir taraftan besledim. Su içmeye de direk bardaktan başdı Bartu. Bir suluk aldım ama o suluktan az az gelen su hiç hoşuna gitmedi. Onun eline göre küçük bardaklara koyduğum suyu döke saça kendisi içmekten aldığı zevki anlatamam :). 7 aylık olduğunda sıvıları bardakla içerken katıları eline veriyordum arada da kaşıkla ağzına tıkıştırıyordum. Kitaba göre buna gerek yok ama gel birde bunu doktora anlat. Emzirmemissin,beslememissin falan diyerek beni berbat bir anne gibi hissetmemi sağladığı için hiç affetmeyeceğim kendisini zaten. Bu kitabı ve bunun gibi birkaç kitabıda kendisine hediye göndereceğim, okumaya ihtiyacı var :(
2 yorum:

 1. Merhabalar,
  Öncelikle yazınız için elinize sağlık tesadüfen kitabı araştırırken buldum sayfayı, çokta eski bir yazı cevap yazarsınız umarım. Kitabı almak istiyorum ama içeriğini merak ediyorum. Oğlum şuan 15 aylık onun beslenmesinde izleyeceğim yolda bu saatten sonra faydası olur mu sizce? Yoksa tamamen 6 aylıktan ek gıdaya geçişle mi ilgili bir kitap?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Daha çok ilk katı gıdaya geçişte çocuğun kendi kendine ve yeterli miktarda yemesi üzerine bir kitap. Aslında ilk başlarda almanızda fayda vardı bence ama hiçbir zaman geç değil diyorum. İçinden alacağınız minicik bir fikir bile işinize yarayabilir :)

   Sil