8 Ağustos 2016 Pazartesi

Parmak Emme

  


Parmak emmenin tek başına "tehlikeli" ya da ruhsal bir hastalığın bir belirtisi olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur. Eğer 5 yaşından önce bırakılırsa, kalıcı dişlerin yapılanmasını da olumsuz yönde etkilemez; ağızda bu zamandan önce oluşan herhangi bir şekil bozukluğu eğer alışkanlık bu sırada terk edilirse normale döner. Birçok uzman, gelişimsel bir davranış olduğu ve büyüme ile terk edildiği için çocuğu 4 yaşından önce parmak emmekten vazgeçirmek için herhangi bir girişimde bulunulmaması gerektiğinde hemfikirdir.

Bu davranış 18-21 ay arasında en yoğun halini almakla birlikte, bazı çocuklar bu dönemde artık parmak emmeyi bırakır. Yaklaşık %80'i 5, %95'i de 6 yaşında kendiliklerinden vaz geçerler. Uykuya daha kolay dalabilmek için parmaklarını emen çocuklar, bunun kendileri için yalnızca oral bir haz şekli olduğu çocuklara göre bu alışkanlığı daha uzun zaman sürdürürler.

Parmak emmenin ağzın normal gelişimini bozabildiği ve deformiteye neden olabildiği bir dönem olan kalıcı dişlerin çıkma zamanı yaklaştığında, çocuk artık bu alışkanlıktan kurtulmada aktif rol oynayabilecek kadar olgunlaşmış olur. 

Bebeğinizin İlk YılındaSizi Neler Bekler, Epsilon Yayınları syf:177


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme