2 Ocak 2014 Perşembe

7-9 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?


1- 7-9 ay arası bebeklerde tik-dalgınlık olabilir. Mesela bir süre bir noktaya gözlerini diker ve bakakalır. Veya mesela elini yumruk yapıp süperman şeklini alıp bir süre kasılmış vaziyette durakalır. Bu tür dalgınlıkla tikler normal, no panic!!

2- 7-9 ay arası bebeklerin gündüz uykuları düzensizdir. Bir gün 2 kez uyursa ertesi gün 3 kez uyuyabilir. Bu bir geçiş süreci. 9. aydan sonra gündüz uykuları 2'ye düşecek.

3- 7-9 ay, bebeklerin eğlence ayıdır. Çok bağırır, yerde kalmak istemez, bezini bile bağlatmaz çünkü bu süre onun için eğlenceden çalınan bir vakittir. Özellikle bez bağlarken, göz temasını kes, eline başka bir alt bezi ver, hiç konuşma ve tık tık tık makina gibi işini yap. Normal zamanlarda yere, onun göz hizasına in, onun gibi bağır, onun gibi yerde yuvarlan. Bu ayda bunları yapmazsan bebek sana sinir olur. Çünkü artık neden sonuç ilişkisini kurmaya başlamıştır ve ben niye onun gibi yürüyemiyorum, ben neden onun gibi koşamıyorum diye düşünüp sinir olur ve strese girer.


4- 7-9 ay arası bebek kaşığı reddeder. Bu durumda sıvıları bardakta, katıları elle vermeyi dene. Elle verilen gıdalar, besinin ağıza yemek için götürüldüğünü kavramasını sağlar.

5- Eline ekmeğin ucunu ver kemirsin. 

6- Üzerine örtü örtmeyin. Hep üzerine çeker, ona dolanır dolanır durur... (Tehlike!...)

7- Bu aylar devekuşu ayıdır. Sürekli kafasını bir yerlere sokmaya çalışır; koltuk altlarına, sehpa altlarına, örtü altlarına...vb. Sonra da soktuğu yerden kafasını çıkaramaz. Dikkat!...

8- Kumandalı arabayla oyna. onun çevresinde, önünde kumandalı arabayla oyna, takip etsin.

9- Hedef koy. Örneğin yere bir örtü serin. Örtünün uç kısmına çok sevdiği veya ulaşmak istediği bir oyuncak koyun. Bebek bir şekilde o oyuncağa ulaşmaya çabalamalı. (Burada Alev Hanımın istediği; bebeğin örtüyü çekerek oyuncağa ulaşmayı akıl etmesi..)

10- Hayvan seslerini sever, hışırtıya bayılır. Org çalın..

11- Koltuk altından tutulur, yürüme egzersizi yapılır. Önüne plaj topu konulur, onu tekmeleye tekmeleye adım atmasını öğrenir.

12- Bir yere yaslanıp durmayı öğrenir.

13- (Erkek bebekler için) Elini pipisine götürüp çekmeye başlar. Korkma, normal!...

14- Ortalama 1 ay sonra popodan kaka çıktığını anlar. Alt değiştirirken sakın ööö, ıııyyy piiissss...vb gibi şeyler söyleme ve yüzünü iğreniyormuş gibi ekşitme. Kabız olur. Demek ki popodan kaka çıkınca bana bakanlar memnun olmuyor diye düşünür. (Neden-sonuç ilişkisini kurmaya başlamıştır.)

15- Bebek olduğunu bilir. Bebekleri, çocukları sever. Parka götürün, çocuk dergisi okuyun, erkek de olsa kız da olsa oyuncak bebek alın.

16- Dönen objelere bayılır. Topaç al..

17- Bir oyuncağın nasıl çalıştığını anlatın. Ya da "Bak bu lambanın düğmesi, düğmeye basınca lamba yanar!!", "Bak bu kumanda, kumandanın tuşuna basarsan tv açılır"...vb. Artık öğrenmiştir, kumandanın tuşuna basınca direk tv'ye bakar..

18- Ağaç, kedi, güvercin, köpek, akvaryum...vb ilgi duyar..

19- Saklanan objeleri yerinden çıkarır ama saklarken objeleri unutturmamak gerek. Mesela bir oyuncağı örtünün altına saklayın ama oyuncağın bir kısmını açıkta bırakın ki ona ipucu olsun.

20- Kovalamaca, saklambaç, örtü altında bulmaca...vb oyunlarını çok sever..

21- Dokun-hisset kitaplarından alıyoruz..

22- Artık gel geli hoşçakal, tel sarar, ağız hareketleri takliti yapmaya başlar.

23- Gece kabusları artık başlar.. 8-18 ay arası da devam eder. geceleri birdenbire uyanır, gözleri kapalıdır, şiddetli ağlama nöbeti geçirir sebepsiz yere. 3 ila 20 dakika arası sürebilir. Don't panic!! Sakın onu uyandırma, sadece pışpışlayarak minik minik okşa, dokun, sev. 3-20 dakika arası bir süre sonunda birdenbire susup uyumaya devam edecek.

24- Fischer Price'ın CD çalar oyuncağı güzelmiş, alabilirmişiz..

25- Kağıt yırtmaca oyunu oynayın, kağıt havlu verin yırtsın dursun!

Kaynak:


3 yorum: