17 Temmuz 2013 Çarşamba

Yaa! Sen misin emzirmeyi hafife alan….


Emzirmek ne kadar zor olabilir ki?

Bebek var, anne var, süt var. Koy bebeği memenin önüne emsin.
Ne yazık ki öyle değilmiş.

Gebeliğim süresince kitapçılarda kitaplarla boğuşurken emzirme ile ilgili ciltli kitapları görüp hayrete düşmüş, ne yalan söyleyeyim bir tanesini bile elime alıp kurcalamamıştım bile. Emzirme üzerine bu kadar ne yazılabilirdi ki.

Ya! Sen misin bakmayan.
Sorunlar çalışmadığım yerden çıktı.

Emzirmek neden bu kadar zor peki?

Bu aslında benim göğüs yapımla alakalı bir sorun. Öncelikle meme ucum yeterince çıkmıyor ve göğüsler çok iri. Meme uçları dışarıda değildi önceden de ama bu kadar da kötü değillerdi. Sanırım göğüsler süt ile dolup büyüyünce iyice kayboldular ki ben emzirme ile çok daha fazla çıkacağını düşünüyordum. 

Hassasiyet malum, tüm kadınlarda aynı. Alışana kadar bir acı oluyor.

Ama bende bunlara ek olarak emzirme sonrası ağrı ve batmalar vardı.
Aman Allahım süt boşalıyor ve sanki yara olmuş süt kanallarından sanki tuzlu su akıyor. Meme ucundan sırtıma kadar yayılan bir batma. Bazen beş dakika bazen de bir saat süren bir sızı. Doktorum, yeni süt üretimi sırasında kanallarda ağrı olabileceğini söyledi. 2-3 ay sonra geçecektir diyerek büyük bir hayal kırıklığı ile başbaşa bıraktı beni. 

Yaa! Sen misin emzirmeyi hafife alan….

Nitekin iki ay boyunca bu ağrı ve sızıları çektim. Sol göğsümü ikinci kez tıkadıktan sonra antibiyotik tedavisi ve tabiki de oğlumun müthiş işbirliği ile tekrar açtık memeyi. Bu olaydan 3-4 gün sonra fark ettim ki ağrı ve acı yok. 
Evet :)
Ogün gelmişti sanırım. Doktorumun geçecek dediği gün gelmiş çatmıştı. Dört gözle beklediğim emzirme anları bizi bekliyordu artık. Hep emzirmenin en sevdiğim eylem olacağını düşünüyordum. Oğlumla yapış yapış, altlı üstlü, kucak kucağa geçeceğini düşündükçe emzirmenin ne kadar da mutluluk verici olacağını hayal ediyordum ama ne yazık ki bir süre emzirme vakti yaklaştıkça ben geriliyordum.


Ama bitti.
Acı yok.
Ağrı yok.
Mutlu mesut emişme var…

ANNE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme