17 Temmuz 2013 Çarşamba

Onlar benim kurtarıcımdı ve ben onları küçümsüyordum; Silikon meme uçları


Gözlerimiz bozulur gözlük kullanırız, kulağımız duymaz işitme cihazı kullanırız, bacağımız yoktur protez bacak kullanırız. Bunlar ne kadar normal ise olmayan meme uçları için silikon meme ucu kullanmak da o kadar normal.

Doğumdan bir hafta sonra pombanında büyük emekleri sayesinde meme ucum çatladı.

Yarabbim, ne acı!

Sonunda silikon meme ucu ile emzirmeye başladım. Hem acımı dindirdi hem de bir türlü çıkmayan meme ucuma protez oldu. Oğlumun ağzına tıkmak ve memeyi ağzında tutmanın kolaylığı da cabası.

İlk zamanlar bunlardan kurtulmak için can atıyordum. Çevremden de "onlarsız emzir, acımaz belki, ne zaman kurtulacaksın, bırak artık" gibisinden soru ve önerilerin gazıyla attım kenara.
Ama en fazla iki gün sonra tekrar meme ucumda acı. Tekrar silikon uç. Biraz iyileşince tekrar attım.

Sonra fark ettim ki oğlum meme areolasını ne kadar iyi kavrarsa kavrasın meme ucu yeterince uzamadığı için meme ucundan emiyor. Silikon uçlar olmadan hem emme süresi iki katına çıkıyor hem de bir saat sonra aç bir şekilde ağlıyordu.
Ben yine emzirmeyi başaramamanın mutsuzluğu ile silikon uçları kullanmaya geri dönüyordum. Ki bir mememi normal emzirirken diğerini silikon uç ile emzirmem gerekiyordu.

Bir gun yine " bunlardan ne zaman kurtulabilirim" diye düşünürken gözlüğümü fark ettim. Bizler vücudumuzla ilgili kusur ve eksiklikler için bir şeyler kullanıyoruz.

Benim eksiğim de meme uçları.

Onlarsız oğlumu emzirmekte zorlandığıma göre neden kurtulmaya çalışıyordum ki.
Onlar benim kurtarıcımdı ve ben onları küçümsüyordum.
Sonuçta bebeğimi kendi sütümle de beslediğime göre, problem yok.

Not: Avent silikon meme ucu kullanıyorum.
 Bir de şu meme ucu çıkarıcı bir aparat var. Aslında onu ebe şırangayı ters çevirip keserek yapmıştı ama o acıttığı için Avent Niplette'yi aldım. İlk günler işe yaradı ama daha sonra memeler süt dolunca hazne süt dolduğu için kullanamadım.

ANNE

10 yorum:

 1. Merhaba, bende aynı durumları yaşıyorum. Çocuk doktorumuz silikon uçların sütümü bitireceğini söylüyor. Siz silikon meme uçları ile ne kadar süre emzirdiniz ? Sütünüzde bir azalma oldumu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 10 ay boyunca emzirdim :) yani memeyi bırakana kadar. Bende korktum başta hissetmedigim icin azalır falan diye ama yetti. Bir azalma oldu ama benim o kadar cok sütüm geliyordu ki bence normale döndü :) ayrıca arasira bırakma denemeleri yaptım. Ornegin meme ucu yokken 20 dk emip 1 saat sonra acıkıyordu. Ama meme ucu ile 10 dk emip, fazlasını kusup :) 2.5-3 saat emmiyordu.

   Sil
 2. Mrb arkadaşlar benim bebeğim 37 günlük sarılık oldu sık emzirmem gerekiyodu fakat bebeğimi uykusundan uyandıramıyorduk kaşık falan da almıyordu diye sütümü sağıp biberonla vermek zorunda kalıyodum.sanırım biberona alıştı ve mememi bıraktı.çok uğraştım ama nafile göğüs ucu koruyucusu alıp denedim onunla emiyo fakat sürekli emiyo saatlerce uykusu da 10 dk sadece.doymuyo bi türlü sütüm de çok ne yapıcağımı şaşırdım bana bi tavsiyede bulunacak olan var mı

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba,Ben de aynı durumdayım.Benim göğüs uçlarım sıfıra yakın.Şu an 10. ayımız bitti ve hala avent silikon uçlarla emziriyorum.Direk memeyi hiç kabul etmedi ara ara hep denedim.Yalnız bir süredir uçları çok farkında.Tutup almaya çalışıyor,oyuna çevirmeye başladı.Merak ettiğim emzirmeyi onuncu ayda bırakma sebebiniz bu tarz bişey miydi? Ben 2 sene devam etmek istiyordum ama gittikçe zorlaşmaya başladı uçlarla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, memeyi bırakma nedenimiz bu konuyla alakalı değildi. Bizim ufaklık gelişim olarak küçük gidiyordu. Mama verince de memeyi reddetti. Not olarak ekleyeyim mama verince de kilo alımında hiç bir değişiklik olmadı :( memeyi bıraktığımızla kaldık :( Size bol bol süt olsun dileklerimle :)

   Sil
  2. Merhabalar, memeyi bırakma nedenimiz bu konuyla alakalı değildi. Bizim ufaklık gelişim olarak küçük gidiyordu. Mama verince de memeyi reddetti. Not olarak ekleyeyim mama verince de kilo alımında hiç bir değişiklik olmadı :( memeyi bıraktığımızla kaldık :( Size bol bol süt olsun dileklerimle :)

   Sil
 4. Benimde meme ucu yoktu oglum 3 aylık doğumdan beri silikon uçla emziriyorum bu şekilde kilo alımı çok iyi gidiyor ama herkes silikon uçla çocuk seni erken bırakır diyorlar çocuğum emmeyi çok seviyo korkuyorum gerçekten bırakır mı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sanki biraz bebek ile ilgili. Annenin zevk alıp keyifle emzirmesiyle ilgili. Bu ilk oğlumdaydı. O hiç bana, memeye düşkün olmadı. Bırakması da zor olmadı. Ama ikinci oğlum doğduğunda memeye yapıştı. Memeyi bırakalı 1 yılı geçmesine rağmen hala eli mememde. Aklı hala orda. Bence işin özü, su akar yolunu bulur. Siz keyifle emzirin. O da bırakın keyifle emsin. Bazen siz elinizden geleni yapıyorsunuz ama olmayınca olmuyor. Bırakacak olursa da bırakır. Siz anın keyfini çıkarın. Ohh mis mis koklayın, öpün (ohh! Mis bebek kokusu geldi burnuma) :) :) gerisini zaman gösterir. Bol bol süt olsun.... Bebişe sağlık olsun...

   Sil
 5. Meraba benimde oğlum 15 günlük sarılık olduğu için mama takviyesi yaptık. Oğlum göğüs ucunu tutmayı unuttu. Bende silikon göğüs ucu kullanıyorum.arkasına pombayla sagiyirum .pomba ve silikon uç sütumu keser mi?

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba bnm bebegim de tek gogsumu emiyor digerini emmiyor doymadigi icinde biberon vermwk zorunda kaldm bu seferde biberona alisti memeyi istemyor bnde meme basligini kullansam faydasi olurmu sizce

  YanıtlayınSil